Az októberi VKF témája: vegetáriánus sütőtökös ételek. Ennek jegyében készítettem néhány sütőtökös ételt, amelyeket megosztok veletek szépen sorban. Ez a recept vegán, ezért van a ‘sajtos’ szó idézőjelben. Nem vagyok barátságban a vegán sajtokkal, egyszer kipróbáltam, de nem igazán ízlett, így azóta sem használom. Vegán ételekben sajtszószok készítéséhez gyakran használnak sörélesztő pelyhet, amelynek magas a fehérje koncentrációja és gazdag B12 vitaminban. Jótékony hatással van a fizikai erőnlétre, nagyban hozzájárul a haj, a körmök és a bőr egészségéhez. Immunerősítő hatása javítja a közérzetet, a fizikai és szellemi állapotot.
Ehhez az ételhez én is sörélesztőt használtam, így született meg a jól ismert mac-n-cheese vegán sütőtökös változata. 🙂 Úgy voltam vele, hogy adok egy esélyt a sörélesztőnek, ha nem jön be az íze, nem kell sok mindent kidobni és van lehetőségem elkészíteni sajtos változatban is. De bejött az íze, sőt nagyon! Azért tervbe vettem, hogy egy jó fajta sajtot használva is el fogom készíteni.
Hokkaido tököt használtam, de bármilyen más fajta sütőtökből elkészíthető.
A tészta tényleg ilyen sárga, ez nem Photoshop eredménye! 🙂
Sütőtökös „sajtos” penne mángolddal
Hozzávalók 2 főre:
– 1 bögre hokkaido tök megsült húsa
– 1 bögre natúr mandulatej (zabtej, rizstej, szójatej is használható)
– 6 evőkanál sörélesztő pehely
– 1 evőkanál tápióka keményítő (kukorica vagy burgonya keményítő is használható)
– 3 gerezd fokhagyma, felaprítva
– 2 teáskanál dijoni mustár
– 1/2 teáskanál chili pehely
– 250 g penne tészta
– 3 nagy levél mángold (150 g spenót vagy leveles kel is használható)
– só, bors
– kókuszolaj vagy olívaolaj
(A recepthez használt bögre 250 ml-es.)
A tököt vágjuk félbe, kanalazzuk ki a magházat, tegyük tepsibe és süssük meg 180-200 fokon kb. 40 perc alatt. Közben egy lábasban forraljunk sós vizet a tésztának és készítsük el a szószt. Egy tálkába öntsük a mandulatejet, adjuk hozzá a tápióka keményítőt és keverjük csomómentesre. Egy kis lábasban hevítsünk egy evőkanál kókuszolajat, adjuk hozzá a keményítős mandulatejet, majd a sörélesztőt, fokhagymát, mustárt, sózzuk, borsozzuk, és kevergessük folyamatosan, amíg besűrűsödik. Vegyük le a tűzhelyről és tegyük félre. A mángold leveleket aprítsuk fel.
A tésztát főzzük meg a tasakon található utasítás szerint al-dente állagúra, majd szűrjük le. A megsült tökből kanalazzunk ki egy bögrényit és adjuk a „sajtos” szószhoz, majd botmixerrel pürésítsük. Ha túl sűrűnek találjuk, adjunk még hozzá egy kevés mandulatejet. Az így elkészült szósszal locsoljuk meg a tésztát, adjuk hozzá a mángoldot és jól keverjük át, hogy a tésztát mindenhol befedje a mártás. Tegyük egy kis tepsibe és 180 fokon süssük össze kb. 10 perc alatt. Salátával tálaljuk.
Hokkaido Squash „Mac&Cheese” with Swiss Chard
Ingredients (serves 2)
– 1 cup Hokkaido squash puree (peeled, baked and pureed with a blender)
– 1 cup unflavoured almond milk (or oat/rice/soy milk)
– 6 tablespoons nutritional yeast (flake)
– 1 tablespoon tapioca starch (or corn starch)
– 3 cloves garlic, chopped
– 2 teaspoons Dijon mustard
– 1/2 teaspoon chili flakes
– 250 g penne
– 3 big leaves Swiss chard, chopped
– salt, pepper
– olive oil
– coconut oil
Method
Preheat the oven to 180C (350F). Cut the Hokkaido squash in half. Scoop the seeds out of the squash with a spoon. Drizzle the squash with olive oil and season with salt and pepper. Bake in the oven for 40-60 minutes or until tender. Then allow to cool.
Meanwhile prepare the cheese sauce. In a bowl whisk together almond milk and tapioca starch until clumps are gone. In a pot heat 1 tablespoon coconut oil, add almond milk + starch and whisk. Stir in the remaining ingredients: nutritional yeast, chopped garlic, mustard and season with salt and pepper. Whisk over low heat until thickened. Blend the sauce with 1 cup of roasted squash. Set aside.
Cook your pasta al dente in salted water according to package’s directions. Drain and set aside.
In a big bowl mix together cooked pasta with the squash-cheese sauce and chopped Swiss chard. Add the mixture into a pan and bake it in the oven for 10 minutes at 180C (350F). Serve with salad.
Ez valami csoda, nagyon finom lett! Már nem sok választ el attól, hogy tényleg vegetáriánus legyek, ha ilyeneket ehetek:-)))
Erika!
Köszönöm a kedves kommentedet! Készíts minél több vega ételt magadnak és családodnak! 🙂
Több receptet kipróbáltam már ki, ez is ISTENI finom,
A másik nagy kedvenc pedig a vegán őszibarackos pite.
Éppen ma ez a két műremek került az asztalra, ebédre. 🙂
Hupsz, sok lett a „ki”. 😀