Az egész úgy kezdődött, hogy pár hónapja kaptam a nagy Ámerikából egy üveg cashew butter-t, vagyis kesudióvajat, vagy nevezzük kesudiókrémnek. Ilyet… és akkor elvesztem… Ráadásul mindez Ádi születése után történt, amikor szükségem volt természetes tejserkentőkre… és hát többek között a kesudió az ilyen. Igyekszem tartani a délelőtt csak gyümölcsöt eszem dolgot, de amióta szoptatok ez ritkán elég. Szükségem van energiát adó táplálékra is. Noha a gyümölcs élénkít – ezért is érdemes délig bezárólag enni, nem pedig vacsorára -, nem ad annyi energiát, hogy délelőtt helytálljak egy perpetuum mobile mellett, aki ráadásul belőlem táplálkozik. 🙂
Szóval barnára pirított – én így szeretem, ha már van egy kis színe – élesztőmentes teljeskiörlésű kenyérre kentem ezt a natúr, nyers kesudióvajat és arra jött anyukám cukor- és minden mentes szilvalekvárja = tökéletes energiát adó reggeli. Egyszerűen rákattantam. Minden reggel ezt ettem a gyümölcs után és szomorú szemekkel néztem az üvegre, mert tudtam, hogy egyszer el fog fogyni. Kétségbeesetten hívtam fel gourmet boltokat, hogy forgalmaznak-e kesudióvajat. Többnyire földimogyoróvaja van mindenkinek, egy helyen mondták, hogy tartanak, de éppen nincsen (közben találtam online egyet, még nem próbáltam ki).
Na, akkor állítsuk elő mi saját magunk… gondoltam. Szükség van hozzá egy jó konyhai robotgépre (figyelem!!! készítés közben néha tartsunk szünetet és állítsuk le a robotgépünket, nehogy leégjen a nagy munkában!!!), egy kis türelemre, na és persze natúr kesudióra. Persze lehet készíteni sós, pirított magból is, úgy is finom. A natúr változatot ízesíthetjük mézzel, juharsziruppal, egy csipet sóval, esetleg egy kevés fahéjjal is, de én nem tettem bele semmit. Ha nem csak kenyérre szeretnénk kenni, hanem kekszekbe, süteményekbe is bele szeretnénk sütni, akkor szerintem jobb, ha a natúr változatra hagyatkozunk.
És akkor lássuk a készítését fázisfotókkal fűszerezve…
Beleöntjük a robotgép tartályába a kesudiót és elindítjuk a gépet. Egy perc után már szemcsés állagú lesz, további három-négy perc után már szinte por állagú.
Újabb három perc és már látható lesz a kesudió olajosságga, kezd összeállni a porrá darált kesu. Még járatjuk a gépet és most már nagyobb szemcsékben állnak össze az apró szemek.
Eltelik újabb három-öt perc és az apró szemek eltűntek, helyette kezd masszává összeállni. Még néhány perc és a massza kezd golyóvá formálódni, mintha tésztát gyúrnánk és formáznánk. Kitartás! Mindjárt a végére érünk!
A robotgép „tésztává” dagasztotta a kesudiót. Igazi, formás labdát „gyúrt” belőle, ha belenyomjuk az ujjunkat, érezzük, hogy puha – már szerintem így is kenyérre kenhető lenne. Amikor a gépünk ezt a labdát dobálja, nem igazán hisszük majd el, hogy újabb három-négy perc után szétesik a labda és az állaga még krémesebb lesz.
Még dolgoztassuk a robotgépet pár percig és a darabos kesudiókból kesudióvaj vagy krém lesz. Voila! Most kapcsoljuk ki a robotgépünket és hagyjuk pihenni, valamint kihűlni! Megérdemli! 🙂
Házi kesudióvaj
Hozzávalók:
– 400 g kesudió
Robotgépben daráljuk, pépesítsük, krémesítsük a kesudiót a fenti fázisfotóknak megfelelően. A kisebb szüneteket beiktatva kb. 25 perc alatt készül el. Ebből a mennyiségből kb. 250-300 ml kesudiókrém lesz.
Szia Zizi!
Elárulod, milyen aprítógéped van vagy milyet érdemes beszerezni hasonló jellegű konyhai kalandok teljesítésére? Az enyém teljesítményre nem rossz szerintem (600W), de elég pici, lévén, hogy botmixer tartozék…
Köszi 🙂
Nóra legfrissebb bejegyzése: Mentaszürcs
Szia Nóra!
Philips konyhai robotgépem van. Hét tartozéka van, amely több, mint harminc funkciót lát el, valamint tartozik hozzá egy professzionális gyümölcscentrifuga is. Én eddig három részét használtam: az aprítógépet, a turmixgépet és a gyümölcscentrifugát. Akciós volt, 1000 wattos motorral, 47.000 Ft körül az ára és eddig nagyon jól bevált. Nekem arra volt szükségem, hogy aprítani (“őrölni”) tudjak, például diót, mogyorót, mandulát. A turmixgépet mindennap használom a reggeli turmix italaink elkészítésére. A gyümölcscentrifuga plusz ráadás, ennek nagyon örültem, mert most már házi répa- és céklalevet is tudok készíteni. Tartozik hozzá dagasztó, daráló, habverő, citrusprés betét is, azonban ezeket még nem használtam. Egyelőre úgy tűnik ez egy jó gép, szerintem a drága kategóriába sem tartozik. Meg vagyok vele nagyon elégedve. Íme infó róla: http://bit.ly/wr7XDz.
Köszi Zizi, nagyon szimpi egy szerkezet, azt hiszem, elkezdek spórolni… 😀
Nóra legfrissebb bejegyzése: Mentaszürcs
Én Robochéf-fel szoktam készíteni a fölgyimogyoróvajat (pici földimogyoróolajat adok hozzá – egyébként ugyanígy). Kitűnő aprítógép, és sokkal kevesebbe kerül.
Mitzi von Küche legfrissebb bejegyzése: Kijevi csirkecomb (Mitzi von Küche)
Szia Zizi!
Ez isteni lett, már mikor olvastam a posztot egyből meg akartam csinálni, de most juttattam el venni kesudiót. Amerikában sok mogyoróvajas, dzsemes kenyeret ettem, de ez a kesudiós, szilvalekváros mindet übereli!
Jucus
Szabó Jucus legfrissebb bejegyzése: Cukkinis tojásfelfújt
Hasonló kincs az általam nem régiben felfedezett „mákvaj” (=mákpaszta). Egyelőre nem tudom, mire használjam, csak eszem kiskanállal, és arra gondolok, milyen sok vegán kalcium jut épp be a szervezetembe. 🙂
Erre gondolok: http://www.tulumba.com/storeItem.asp?ic=FB255013LL114
Magyarországon eddig egy helyen bukkantam rá, ott is véletlenül: a Népszínház utcán, a Trója nevű keleti/török szupermarketben. (Maga a termék török.)
Szia Zita!
Elkészült egy hete, és jelentem, én is függő lettem 🙂
Közben folyton azon jár az agyam, hogy vajon dióból lehet-e készíteni ilyet, mivel bőséges terméssel látnak el bennünket a diófáink… Lehet, hogy teszek egy próbát…
K
Kurucz Kriszti legfrissebb bejegyzése: FENYŐSZAPPAN
Kriszti!
Örülök, hogy ízlik. Szerintem lehet dióból hasonlót csinálni és már én is tervezem egy ideje, hogy kipróbálom. Ha sikerese lesz mindenképpen felteszem a blogra!
Kedves Zizi!
Meg is vettem már a kesudiót, annyira tetszik ez a krém! Még nem csináltam meg, mert több helyütt azt olvastam, hogy a magokat felhasználás előtt érdemes egy éjszakára beáztatni. Mi erről a véleményed?
Szia Ancsa,
volt már, hogy előre beáztattam a kesudiót, de akkor kesukrémet (tejszínt) csináltam belőle. Nem tudom, hogy a hosszú áztatás nem zavarna-e be, amikor pont az olajossága által lesz belőle vaj.
Beáztatott kesudió receptek:
https://www.zizikalandjai.com/2011/04/nyers-malnas-kesudios-alomtorta.html
https://www.zizikalandjai.com/2013/02/szuper-reggeli-vegan-cukormentes.html
https://www.zizikalandjai.com/2012/02/kesudio-kremsajt-harmadik-het-cukor.html
Köszi szépen, akkor kipróbálom először a vajat, aztán a reggelit, aztán a krémsajtot! 🙂
Kedves Zizi! Annyira finom ez a kesudiókrém, hogy nem bírtam megállni, hogy ne utaljak rá a blogomon. Az utolsó bejegyzés címe ugyan Cseresznyebefőtt, mégsem gasztroblog ez, hanem grafológiával (is) kapcsolatos. Remélem, nem bánod!
Köszönöm az utalást!
Kedves Zita!
Alig várom, hogy megkóstoljam! Most ez van soron a receptjeid közül 🙂 Képzeld ma este elkezdtem, de sajnos nálam elég lassan megy a dolog. A golyóvá érés előtt vagyunk még mindig, kis golyók lesznek, de eggyé még nem állt össze. Most már hagyom mára, a szomszédok morcosak lennének, holnap folytatom. Remélem nem árt neki, ha áll egy napot :/ Utána a mandulavajas trüffelgolyót készülök megcsinálni-ez esetben kesudióvajjal 🙂 Nekem ilyen szerkezetem van: http://www.hepsiburada.com/liste/fakir-coctail-max-1000watt-paslanmaz-celik-kati-meyve-sikacagi-blender/productDetails.aspx?productId=mtfakcoctail&categoryId=22020 – 1000Wattos, de nem konkrétan aprítója van, én a turmixba próbálok mindent aprítani,amit kell. Gondolom ezért megy lassabban, néha olyan mintha alulra beragadna, olyankor kicsit kikanalazom, összekeverem. Azért remélem holnap így is összeáll a krém! Ha sikerül utána kipróbálom földimogyoróval is *.*
Szia Zita!
Megcsináltam, és nagyon finom! Közben ugyan többször feladtam a reményt, de a fázisfotóid segítettek túl a nehéz időszakokon! Köszönöm a pontos receptet! 🙂
Dia
Örülök, hogy kitartottál és sikerült!
Kedves Zizi!
Az aprító típusát leírnád? A mellékelt link már nem él…
köszi
Szia Ági!
A blogon a GYIK-ban megtalálod a robotgép típusát, működik a link (javítottam nem olyan régen): https://www.zizikalandjai.com/gyakran-ismetelt-kerdesek.
Kedves Zizi!
A házi kesudió vajat általában hőtőben szükséges tartani? Illetve, a mostani, nagy meleg miatt esetleg hűtőbe kell tenni, ha egyébként nem kellene?
Köszönöm szépen, Timea
Szia Tímea!
Az az igazság, hogy én nagyon ritkán teszem a magvajakat hűtőbe, ugye az olajosságuk tartósítja őket, de ha nagyon meleg van a lakásban, akkor tedd hűtőbe inkább, mert lehet, hogy hamarabb elkezdene avasodni a melegben, de ez csak egy tipp. Az az igazság, hogy nálam soha egy magvaj sem avasodott meg! 🙂 Még boltban vásárolt nagyobb kiszerelésű (1 kg) is konyhában tartva bírja, amíg elfogy! A magad megnyugtatására, tedd hűtőbe nyugodtan!
Üdvözlettel,
Zita