Szeretem a brownie-t, csak az a baj, hogy a tökéletes brownie állaghoz (puha, selymes, ragacsos, szinte nedves tészta) nagyon sok cukor kell. A bűntudatmentes brownie elérte a tökéletesség szintjét, de nyers… ami nem baj, sőt, még jót is teszünk magunkkal, ha így esszük. Most viszont találtam egy sült változatot Ellanál (imádom a blogját), ami puha, selymes, ragacsos, nedves tésztájú (az édesburgonyának köszönhetően), nagyon kevés édesítőszer (juharszirup és datolya) van benne, vegán és ráadásul gluténmentes is! Egy picit változtattam a recepten, több kakaót és juharszirupot tettem bele és adtam hozzá néhány evőkanál mandulatejet.
Az édesburgonyát gőz felett kell megpárolni, majd datolyával pépesre turmixolni. Ez a kettő egy olyan tökéletes „baba pudingot” alkot, hogy Ádikám remegve sikítozott az újabb kanálnyi adagért! 🙂 Egyébként nemcsak babáknak tökéletes, hanem felnőtteknek is… mi tagadás, együtt nyaltuk ki Ádival a robotgép tartályát! 🙂 Kiváló reggelire, délutáni snacknek a teánk vagy a kávénk mellé. Az is eszembe jutott, hogy ebből tortát fogok sütni, mondjuk kókusz tejszínhabbal a tetején… tökéletes karácsonyi desszert lesz!
A megadott mennyiségből egy elég kis adag lesz (12*20 cm-es tepsire elég), szóval érdemes egyből a dupláját készíteni! 🙂
Vegán gluténmentes édesburgonya brownie
Hozzávalók:
– 600 g édesburgonya (meghámozott súly), felkockázva
– 100 g hajdinaliszt
– 80 g darált mandula
– 16-18 db puha, aszalt datolya (mérettől függ és, hogy mennyire szeretnénk édesre)
– 7 evőkanál kakaópor/karobpor
– 6 evőkanál juharszirup
– 2-3 evőkanál mandulatej
– csipet só
Az édesburgonyát pároljuk puhára egy vízzel teli lábas felett kb. 20 perc alatt. Tegyük a robotgépbe és pürésítsük simára a datolyával. Vigyázat, nehéz abbahagyni, ha egyszer megkóstoljuk!
Melegítsük elő a sütőt 180C fokra.
Egy tálban keverjük össze a hajdinalisztet, a darált mandulát, a kakaót és a sót. Adjuk hozzá a pürésített édesburgonyát, a juharszirupot és a mandulatejet. Keverjük simára. Sűrű, nem folyós tésztát kell kapnunk.
A kis tepsit béleljük ki sütőpapírral (ha szilikon formát használunk, akkor nem kell kibélelni) és kanalazzuk bele a tésztát. Tegyük a sütőbe és süssük 180 fokon kb. 25-30 percig. Végezzünk próbát, ha nem ragad semmi a késre, akkor jó. Hagyjuk kihűlni a formában (ekkor ragad jól össze) és utána vágjuk kockákra.
Szia! Nagyon jó kis recept, meg fogom csinálni hamarosan, de lenne egy kérdésem. Mit jelent, hogy vízzel teli lábas felett pároljuk puhára? Rárakok a tűzhelyre egy vízzk teli lábost, s amikor forr egy újabb edényt rakok erre, s csak simán bele az édesburgonyát?
Szia Nóri!
Vízzel teli lábas, rá egy lyukas hőálló szűrő vagy kimondottan pároló edény (lyukas) és ebbe a lyukas részbe teszed az édesburgonyát, fedőt teszel a tetejére és így párolod meg! Írd be a Google-ba, hogy pároló edény és találsz róla képeket! 🙂
Szia Zizi!
Hú, köszi, ezt akkor ki fogom próbálni. De egyébként mi a különbség ahhoz képest, hogy ha csak egy evőkanál olajon lapos serpenyőben párolom meg az édesburgonyát (vagy bármilyen zöldséget) ?
Most átölelnélek….Köszönöm!!!!
A kókusztejszín ötletért külön köszi. Már mindenhol kérdezgettem,mi lehetne a szója tejszín alternatívája. Ebböl kiindulva,megkockáztatok egy kérdést: létezik valami alternatívája a szójaszósznak? Valami hasonló lé másféle hüvelyesböl vagy gabonából erjesztve….?
A szójaszósznak a gluténmentes verziója a tamarin, de így hirtelen nem is tudom, hogy mivel lehetne helyettesíteni! A kókusztejszínhabra itt a recept: http://kblog.lunchboxbunch.com/2011/09/how-to-make-whipped-coconut-cream-from.html. Nem könnyű megcsinálni, nekem elsőre nem sikerült! 🙂
A szójaszószt a szója miatt kellene helyettesítenem (van egy rakat intoleranciám)….azért köszönöm.
A kokusz tejszinhab titka az hogy a nalunk (USA) konzerv dobozban levot kell megvenni. Betenni a hutobe par orara, majd amikor jol lehult a zsiros reszet kell felverni csak. Akkor sikerul .. jo etvagyat!!
Csilla! Így jártam el, de nem sikerült, mert nem tudtam, hogy ha a hígabb részből csak fél miliméternyi belekerül a felverendő részbe, akkor nem fog sikerülni!
Kèsz. Ez a tokèleten glutènmentes ,vegàn brownie recept. Nekem sokkal tobb folyadèkot vett fel,mint 2-3 kanàl tej….Ugy gondoltam,hogy a narancshèjat nem hagyom ki,ezèrt a hozzàadandò folyadèk is narancslè lett (na,meg a tej pont tegnap este fogyott el),szòval kellett majdnem kèt narancs leve bele,hogy keverheto legyen ès ne tok kemèny.Aztàn tettem bele diòt is.Hàt mit mondjak vègre valami,ami cukor ès glutènmentes ,vegàn is ès nagyon ìzlik.A nyers-vegàn ètrenden kosztolva nem is kìvànok sok mindent, èdessèget pedig tènyleg csak akkor szeretnèk enni,ha „megèri”.Hàt ez megèri,nekem kitesz egy teljes ètkezèst.A narancs-diò-gesztenye triò,(mert az èdesburgonyànak ugye totàl gesztenye ìze van)tokèletes karàcsonyi desszerttè varàzsolta. Màr le is fordìtottam,mert az olasz vegàn,glutènmentes fb csoportomban màr orjongenek èrte. Koszonom!!!!
Szia, hajdina lisz helyett mit ajánlanál, nincs glutén allergiám. Köszi
Jó a simaliszt is! Vagy rizsliszt, kölesliszt!
Köszi, kipróbálom tuti.
Hajdinaliszt helyett mi passzolna még jól a recepthez?
Szia Moncsi!
Hajdinaliszt helyett mehet bele kölesliszt és gluténmentes zabliszt, ha gluténmentesnek szeretnéd meghagyni a receptet. Ha nem fontos a gluténmentesség, akkor simalisztet, tönköly fehérlisztet és teljeskiörlésű búzalisztet is használhatsz.
Szép napot,
Zita