Ha már volt retro töltött paprika, akkor jöjjön a retro töltött káposzta. 🙂 Amióta vegetáriánus/vegán/növényevő lettem, nem is jutott eszembe a töltött káposzta. Pedig imádom a savanyú káposztát, de beértem ezzel a vöröslencsés korhelylevessel vagy ezzel a savanyú káposztás köles fasírttal. Aztán tavaly karácsony előtt elkezdtem anyukám “fülét rágni”, hogy mi lenne, ha csinálnánk egy vegán változatot. Végül is csak a húst kell lecserélni, más állati eredetű nincs is benne (a mi családi receptünkben), szóval addig, addig győzködtem, amíg belement. 🙂 Tavaly december 26-án ezt ettük ebédre… jó nagy kondérral főztünk, mert töltött káposztából nem lehet kis adagot készíteni. Annyira finom lett, hogy észre sem vettük, hogy nincsen benne hús (főleg a húsevő családtagok). Majd látjátok a leírásban, hogy a káposztát illetően nincsen pontos mennyiség megadva, mert az egész attól függ, hogy ki mekkora töltött csomagocskákat csinál. Ez nagyon egyén és ízlés függő, ki, hogyan szereti. Most benne vagyunk a töltött káposzta szezonban, tehát minimum egyszer csináljátok meg!
A savanyú káposzta igazi multivitamin, több, mint vitamin forrás. A késő őszi, téli időszakban érdemes belőle minél többet fogyasztani. “A savanyú káposzta fejeskáposztából készül, az erjesztést sóval, vagy sós vízzel és kovásszal végzik 10-90 napig. A fejeskáposzta C-vitamin tartalma igen magas (20 mg/100 gr), amit a savanyítás után sem veszít el, mint ahogy más, értékes összetevőit sem. A C-vitaminon kívül B1-vitamint, niacint és karotint is bevihetünk fogyasztásával. Az ásványi anyagok közül pedig foszfor, kalcium, kálium, magnézium és nátrium található benne. A legjobb, a hagyományos eljárással készült savanyú káposzta, a boltban kapható legtöbbje sajnos már gyorsérleléssel készült. A savanyú káposztát ajánlott nyersen fogyasztani, de megfelelő főzéssel az elkészítés során is megőrizhetünk számos vitamint és ásványi anyagot belőle.” (Forrás: innen.) Kiválóan védi a bélrendszert, újjáépíti a bélflórát, méregtelenít, szabályozza a vér cukor- és koleszterinszintjét.
- 600 g füstölt tofu vagy füstölt gabonakolbász, vagy 500 g gomba, felaprítva
- 150 g jázmin rizs, megmosva, nyersen
- 1 nagy fej vöröshagyma, felaprítva
- 3-4 gerezd fokhagyma, felaprítva
- savanyú káposzta levelek, nagyobbak félbe vágva
- szálas savanyú káposzta, felaprítva
- 2-3 evőkanál liszt
- 1 evőkanál füstölt vagy édes paprika
- kókuszolaj
- só, bors
- szójajoghurt vagy mandulajoghurt, tálaláshoz
- Egy tálban morzsoljuk szét a tofut (szejtánt / gabonakolbászt / gombát aprítsuk fel), adjuk hozzá a rizst, a vöröshagymát és a fokhagymát. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint.
- A káposzta leveleket és a szálas káposztát ízlés szerint átmoshatjuk (mi nem szoktuk, mert úgy szeretjük, ha minél savanyúbb az étel).
- A káposzta leveleket a vastag erektől megtisztítjuk. Veszünk egy káposzta levelet, közepére helyezünk kb. 2 evőkanál tölteléket, majd felhajtjuk/összetekerjük és kis káposzta csomagokat készítünk belőle. A töltött káposztákat lábasba rakjuk, tetejére halmozzuk a szálas káposztát és felöntjük annyi vízzel, amennyi éppen ellepi. Közepes láng felett kb. 25 percig főzzük.
- Közben rántást készítünk: egy kevés kókuszolajon (1-2 evőkanál) megpirítjuk a lisztet, a tűzről levéve hozzáadjuk a füstölt paprikát, vízzel csomómentesre keverjük és ráöntjük a káposztára. Átforraljuk az egészet a rántással együtt kb. 15 perc alatt és már tálalhatjuk is joghurttal és ropogós kovászos kenyérrel.
Jázmin rizs helyett barnarizzsel, quinoával vagy akár kölessel is is készíthetjük.
Nyami, köszönjük szépen! A héten biztos elkészítem. Férjem, Bálint fiam oda van a töltött káposztáért. 🙂
A húst lehet helyettesíteni szója granulatummal is? Nálunk sajnos nem lehet kapni se füstölt tofut, se szejtánt. 🙁
Ágnes! Szerintem mehet a granulátum is bár én soha nem használtam még!
Ohhh hogy ez milyen finom! – kiáltott fel unokaöcsém 😀
Kedves Zita! Csak pár napja találtam a blogodra, de ez akkora kincs!!!Én eddig külföldön éltem, így angol, lengyel blogokról inspirálódtam, de olyan jó, hogy ez az oldal magyar 🙂 Alig bírok elszakadni a gép elől, csak linkelgetem tesómnak a jobbnál jobb recepteket. A “mit eszik a vegagyerek” pont aktuális, most kezdték a hozzátáplálást a legkisebbnél…
Én azt leszámítva, mikor a nagymamám házi tésztájából eszem (hajdinás, de tojásos) teljesen vegán életet élek + búzaallergiám van… képzelheted ?mondjuk mindent megcsinálok magamnak, de ha vendégségbe megyek vagy rokonokhoz, akkor necces ? de így már csak téged kell linkelnem! Ha valaha is kételkednél, hogy jó-e/érdemes-e amit csinálsz, ne tedd!!! Köszönöm a hasznos írásaidat és Áldott Békés Karácsonyt kívánok nektek!!! ?
Kedves Fanna! Köszönöm kedves soraidat, nagyon meghatódtam rajta! Jól indul a napom tőle!
Kedves Zizi,
Ez a blog zseniális, 1000 hála érte!
Most állok neki a töltött káposztának (vagyis holnap), de félek, h az a 25 + 15 perc főzés kevés lesz a rizsnek, nem? Vagy lehet, hogy csak én csinálok valamit rosszul, de nekem sose készül el becsületesen a rizs pikk-pakk. (Mondjuk igaz, h barna rizzsel dolgozom általában. Fehérrel megpuhul rendesen?)
Köszi a receptjeidet, ötleteidet, a blogodat!
Áldott karácsonyt!
Móni
Szia Móni!
Igen, tudom, a barnarizsnek minimum 45 perc kell, de inkább 60 perc. Ez a töltött káposzta fehér rizzsel készül, szóval nálunk ennyi idő alatt megfőtt. Persze tűzhely és tűzhely között is van különbség, tehát előtte csekkold, hogy tényleg átfőtt-e! Jó étvágyat hozzá! 🙂
:* köszönöm. :)))
Olvasom,hogy tofu kerül a káposztába hús helyet, a régi emberek, sokkal ritkában ettek húst, nem nagyon fértek hozzá, azonkívül a vidékünkön nagyon szigorúan tartották, tartják a böjtöt, ezért elég ha vissza megnézzük mit is ettek régebben.
Az én töltött káposztámban nincs semmilyen mű dolog, se mű hús, se mű kolbász, de van sárgarépa, hagyma, gomba, és szárított vargánya, és természetesen kukorica kása.
Ajánlom próbálják ki, nem fognak csalódni.
Épp most készült el, ez életem elsö toltott káposzta próbálkozása, és a recept alapján nagyon finom lett, gombás töltelékkel. Nagy segítség, hogy a kommentek közt szerepelt a szükséges káposzta mennyiség. Köszönöm a receptet 🙂
Kedves Réka!
Köszönöm a visszajelzésedet! Jó étvágyat a káposztához!
Szeretettel: Zita
Kedves Zizi,
mennyi savanyú káposzta levelet és káposztát használtál a recepthez. Talán egyszer csináltam életemben, most nem mernék kísérletezni az arányokkal. Köszi szépen!
Kedves Zsanett!
Épp a napokban kérdeztem meg anyukámat, hogy mennyi káposztát vegyek a töltött káposztához. Azt mondta, hogy a levélből kb. 1 kg-ot vegyek, a szálasból pedig 1/2 kg-ot. Ebből 5 felnőttre és 2 gyerekre fogunk főzni.
Remélem tudtam segíteni.
Áldott, békés karácsonyt kívánok!