Pont nagyon aktuális ez a bejegyzés, ugyanis Andrási Nóri Mindenmentes 2. című könyvéből van a recept… amiért pedig aktuális, az az, hogy Nórinak nemcsak a második könyve jelent meg tavaly nyár végén, hanem néhány nappal ezelőtt megszületett második gyermeke is (az otthonukban, háborítatlan körülmények között – aktuális most ez a téma is, de erre nem térek ki a bejegyzésben). Világra hozott egy egészséges, több, mint 4 kg-os kisfiút, V.-t! 🙂 Ezúton gratulálok a duplázáshoz gyerek és könyv terén is! 🙂
Mind a két könyv nagyon tetszik, de nekem ez a második kötet a világosabb képei, letisztultsága és dizájnja miatt jobban bejön. A styling László Ágnes, a képek Erdőháti Áron, a művészeti összkép pedig Földi Hajnal munkáját dicsérik. Színes, vidám, hangulatos képek, jó kis receptek (70 darab), amelyek 6 fejezetre vannak osztva: Házilag, Útravalók, Reggelik, Hétköznapokra, Hétvégékre, Desszertek. A receptek beilleszthetők a cukor-, glutén-, tejtermék- és tojásmentes, valamint a 160 gramm szénhidrátos diétába (minden recept alatt fel van tüntetve az étel szénhidráttartalma, valamint, hogy magmentes, szójamentes és élesztőmentes-e).
Ezek viszont nem jelentik azt, hogy csak vegánoknak és speciális étrenden lévőknek érdemes a könyvet forgatniuk, hanem olyanoknak is, akik az újévi fogadalom keretében megfogadták, hogy kicsit egészségesebben fognak táplálkozni, és néhány dolgot szeretnének változtatni az étkezési szokásaikon.
A könyvből több ételt elkészítettem már, ide a blogra pedig az egyik kedvencüket, a rakott polentát hoztam, ami először vendégeknek debütált, vagyis barátaink jöttek hozzánk ebédre és ez volt az egyik fogás, amit megfőztem. Mindenkinek nagyon ízlett. Egyszerű étel, mégis nagyon finom. Nagyon jó hozzá friss salátát enni, így ízlett nekem a legjobban.
Jó pár recept még kipróbálásra vár, tehát a közeljövőben biztosan sokat fogom forgatni a könyvet!
A könyvet 20% kedvezménnyel rendelhetitek meg Nóri oldalán, itt.
- Polentához:
- 200 g kukoricadara
- 1 teáskanál só
- Gombához:
- 500 g barna csiperke
- 200 ml növényi tejszín
- 1 evőkanál olívaolaj
- 1 teáskanál enyhe Madras curry
- Karamellizált hagymához:
- 300 g vöröshagyma
- 3 evőkanál olívaolaj
- 3 evőkanál balzsamecet
- A sütőt melegítsük elő 180C fokra.
- A polentához forraljunk fel 600 ml vizet a sóval, majd folyamatos keverés közben öntsük bele a kukoricadarát. Azonnal vegyük le a tűzről, és kevergessük még 1-2 percig, hogy csomómentes legyen. Simítsuk egy tűzálló tál aljába.
- Egy mély serpenyőben forrósítsunk olívaolajat, és 2-3 részletben pirítsuk meg rajta a vékonyra szeletelt gombát (egy rétegben legyenek a serpenyőben, hogy ne párolódjanak a saját levükben, hanem piruljanak).
- Amikor az utolsó adag is elkészült, tegyük vissza az összes gombát a serpenyőbe, szórjuk meg a curry porral, és öntsük rá a tejszínt. Ha ez is felforrt, vegyük le a tűzről és rétegezzük a polentára.
- A hagymákat vágjuk vékony szeletekre, és süssük üvegesre az olívaolajon. Adjuk hozzá a balzsamecetet, kevergessük pár percig, amíg elforr az ecet, és mindenhol barna, karamellszerű réteg vonja be a hagymadarabokat. Rakjuk ezt is a tűzálló tálba a gomba tetejére.
- Tegyük a tálad a sütőbe, a hőfokot állítsuk át 200 fokra, grill fokozatra. Pár perc elég hozzá, hogy kicsit megpiruljon a hagyma és összeérjenek az ízek.
Madras currym nem volt itthon, így sima curry fűszert adtam a gombás raguhoz. Nagyon finom lett vele.

*****
A könyvet a {Boook Kiadó} biztosította a teszteléshez. A recept a kiadó engedélyével jelent meg. A véleményem csakis a sajátom.
Ma ebédre elkészítettem a leírtak alapján. Nagyon finom lett, nagyon izgalmas ízvilága volt a currys tejszínes gombának és a balzsamecetes hagymának. Biztos vagyok benne, hogy máskor is el fogom készíteni ezt a finomságot. Egyszerű és nagyon finom 🙂
Köszönöm a visszajelzést! 🙂