Bambusz tálka és kanál {Shakshuka}, konyharuha {H&M Home}, csörgő {Erdélyből}
Január végén írtam az első részt és azóta sokan jeleztétek, hogy várjátok már a második részt. Annyi információ és tapasztalat kering a fejemben, azt sem tudom hol kezdjem. 🙂 Igyekszem részekre bontani, hogy könnyen átlátható legyen. Továbbra is jelzem, hogy a leírtak a saját tapasztalataimból fakadnak és tájékoztató jellegűek. Mindenki kérje ki az anyukája, nagymamája, védőnője, gyermekorvosa tapasztalatait is, meg okosodjunk könyvekből is és ahogy említettem, cselekedjünk aszerint, amit a szívünk diktál. 🙂
Január végén majdnem 9 hónapos volt Ádi, most meg már majdnem 12 hónapos. Ezalatt az idő alatt sok minden történt a táplálkozás terén (is)… haladjunk szép sorjában. Receptek pedig a bejegyzés végén!
Zöldségek
A hozzátáplálást ősszel kezdtük, így a szezonalitást követve az alábbiakat kóstolta meg szépen sorban Ádi: répa, sütőtök, cékla, paszternák, zeller, petrezselyemgyökér. Nagyjából ez volt a választék, de leginkább répa, paszternák és sütőtök volt a nyerő hármas.
Aztán kb. 9,5 hónapos kortól kipróbáltuk a spenótot (sikerült friss bio spenótot szereznünk a piacon). Egész jól fogadta, csak magában kevés vízzel megpárolva, majd a végén egy kis mandulatejet hozzáöntve pépesre turmixoltam. Néhány nappal később sütőtök-paszternák kombóhoz adtam spenótot harmadiknak. Így is ízlett neki. Aztán persze volt olyan, hogy nem tetszett neki magában a spenót, szóval tartottam néhány nap szünetet, majd újra próbáltam és csodák csodájára, ízlett.
10 hónapos kora után kipróbáltam a csicsókát is, amit csak vízben magában puhára pároltam és összeturmixoltam. A csicsókának nem szeretem az illatát, az ízét is csak levesben más zöldségekkel, fűszerekkel összefőzve. Hát, Ádinak bejött totál natúran megfőzve. Utána kevertem neki almával, sütőtökkel, répával, mikor mi volt itthon. Örültem, hogy végre találtam egy új szezonális zöldséget és kicsit bővíthettem a menüt. Bár lehet, hogy csak én untam már az eddigieket és Ádi még nem. 🙂
10,5 hónapos korától aztán készítettem neki zöldség krémlevest, amibe került répa, karfiol, vöröshagyma, ezt megfőztem, egy csipet sót tettem bele és pürésítettem. A vöröshagyma ebben az esetben igen jó „fűszernek” bizonyult, ez már alapból egy olyan leves volt, amit én is szívesen ettem. 🙂 Ebben az időszakban adtam neki kipróbálásra bio uborka karikát (meghámozva) rágcsálni és egy kevés lucernacsírát. Az uborka jól jön fogzás idején, mert hűti a fogínyt, csak óvatosan bánjunk vele, hogy ne harapjon le belőle túl nagy darabot a baba, szóval érdemes mindig résen lenni. A csírából persze a fele a földön végezte, de azért valamennyi jutott Ádi szájába is.
Előke {Franck & Fischer a Monkie-tól}
Egyszer főztem magunknak fokhagymás paradicsomos (konzerv hámozott paradicsomból – igen, tudom, hogy a paradicsom gyümölcs, de most a leveleskel/spenót paradicsomos tészta miatt a zöldségek közé került) tésztát, amibe pirítottam leveleskelt is, csak egy kis sót tettem bele és amikor kész volt, kivettem belőle egy adagot Ádinak, a maradékot pedig befűszereztem magunknak. Ádi adagját pürésítettem és így ette, de persze nem ette meg mindet első alkalommal. Készült ugyanez csak leveleskel helyett spenótot főztem a paradicsomos szószba. A zöldség krémleveseket ebben az időben elég gyakran variáltam, volt, hogy répa, petrezselyemgyökér, póréhagyma, fokhagyma és spenót került bele. Igen, finom volt, Ádinak is bejött.
11 hónapos kora után, amikor már nagyon untam a szezonális zöldségeket, akkor úgy éreztem muszáj újítanom és fagyasztott zöldborsóból főztem Ádinak krémlevest. Nagyon bejött neki. Sőt nagy adagot főztem és nekünk is ez volt az ebédünk. Aztán kevertem a zöldborsót is más zöldségekkel, majd a spárga piacokon való megjelenésekor kaptam az alkalmon és kipróbáltam a spárgát is, persze csakis más zöldségekkel és egy csipet sóval összefőzve, majd pürésítve. Néha-néha kapott még egy kis salátát, amit többnyire tőlünk kuncsorgott el, amikor látta, hogy azt eszünk. Ja és a múltkor elkezdett rágcsálni egy szál zsenge tavaszi újfokhagymát! Ízlett neki! 🙂 Egyszer pedig a szüleimnél voltunk, a mélyhűtőjük tele van általuk termesztett tökkel (gyalult formában). Ebből főztem Ádinak baba tökfőzeléket. Komálta! 🙂
Itt tartunk most zöldség téren… várom már a tök, cukkini, brokkoli, padlizsán, paprika és paradicsom szezont!
Gyümölcsök
Elég sokáig Ádi csak almát evett, majd 10 hónapos kora körül bevezettük nála a körtét is. Nagyon szereti mindkét gyümölcsöt. Eszi nyersen is magukban, kásákhoz keverve, valamint az almából levest (de nevezhetjük kompótnak) is főztem neki.
Cumisüveg {Lifefactory}
10,5 hónapos kora után, amikor a szoptatást kicsit csökkenteni kezdtem és növelni kellett a folyadék fogyasztást, akkor ebéd után fél órával adtam neki kifilézett narancsot (Lidl-ben lehet kapni bio, kezeletlen héjú narancsot elég jó áron). Az édes, szaftos, lédús narancs falatkákat imádja, nem tud betelni vele. Háromszor pedig adtam neki bio banánt, amit szintén nagyon szeret.
Kaptunk ajándékba a biopiacon friss gesztenyét. Ebből készítettem Ádinak baba gesztenyepürét. Egyszerűen fenséges és imádja!
11 hónapos kora után pedig adtam neki finom érett avokádót. Sikerült „ready-to-eat” avokádóhoz jutnom, amely annyira, de annyira finom, hogy magában só, fűszerek nélkül is eteti magát. Természetesen Ádinak is bejött.
Gabonák, glutén, pékáru
10 hónapos koráig csak gluténmentes gabonákat főztem Ádinak: kölest, barnarizst és hajdinát. Ezeket főztem meg (kb. három evőkanálnyi elég két étkezésre) bő vízben és puha, kásás állagúra készítettem. Én soha nem adtam magában – noha lehetne -, mindig zöldségpüré vagy például az almaleves mellé adtam.
10 hónapos kora után kapott először glutént tartalmazó ételt. Főztem neki tésztát és ezt spenóttal, zöldségkrémmel, spenótos paradicsomszósszal tálaltam. Ádinak mindegyik változat ízlik. Magyar tésztát választottam – egy barátnőm, Adri javaslatára -, amely nagyon gyorsan megfő és természetesen tojásmentes (a csomagolására nincs ráírva, de a weboldalon szerepel, hogy nyomokban tartalmazhat tojást… remélem azért, hogy nem!). A tésztát jó puhára főzöm és apró darabkákra vágom, erre szedem rá a zöldséges szószt. Ádi szeret nyammogni a tészta darabkákon, de egyébként a főtt tésztát is lehetne pürésíteni, de én nem tettem, ahogyan a főtt gabonákat sem.
10,5-11 hónapos kora körül adtam neki először pékárut. A Piszkei Ökonál vettem teljeskiörlésű élesztő nélküli tönkölybúza kiflit, amit karikákra és apró falatokra vágtam és vagy avokádóval vagy anyukám cukormentes szilvalekvárjával kentem meg. Ez kiváló étel uzsonnára. Ezenkívül a Lét-Reform pékségnél szoktam venni teljeskiörlésű élesztő nélküli cukormentes meggyes, szilvás vagy almás rétest. Apró falatokra tépkedem Ádinak és így eszi meg néha reggelire, de többnyire ebéd után desszertnek 🙂 vagy uzsonnára.
Sütöttem már neki baba palacsintát is, amelyben almapüré, rizstej és zabliszt van. Első alkalommal reggelire készítettem és az apró palacsintákból megevett három darabot. Második alkalommal pedig uzsonnára készült. Odaadtam neki egy egészet, de csak forgatta, úgyhogy inkább én tépkedtem kicsi falatokra és tettem a szájába. Nyelte, mint kacsa a nokedlit. 🙂 Gyorsan összedobható és ha megyünk valahova, akkor is könnyen magunkkal tudjuk vinni. Arról nem is beszélve, hogy szerintem minden gyerek szereti.
10 hónapos kora előtt rizspehelyből, 10 hónapos kora után már zabpehelyből is főztem neki kását reggelire. Általában reszelt almát vagy körtét keverek hozzá és így adom Ádinak. Sokszor együtt főzzük a miénkkel, így már mi is megszoktuk, hogy teljesen cukormentes együk a kását, csak egy kis gyümölccsel édesítjük és nekünk is nagyon bejön. Ezeken kívül főzök kását teljeskiörlésű tönkölydarából is (ebből vagy ebből).
Folyadék
Az anyatejen kívül többnyire szűrt vizet vagy forrásvizet adok Ádinak. Iszik cukormentes bio meggylevet és rizstejet vagy zabtejet. Mandulatejet ivásra még nem kapott, de van, hogy ezzel készítem a reggeli kásáját, tehát kipróbálta már. Nagyon oda kell figyelni, hogy az anyatej csökkentése után igyon eleget, így napközben minden órában igyekszek megitatni vele egy kevés folyadékot.
Zsiradék
Közvetve nem adok, de pároltam már vöröshagymát, fokhagymát hidegen sajtolt extra szűz olívaolajon, a palacsintákat pedig nagyon kevés kókuszszírban szoktam megsütni.
Fűszerek
Nagyon-nagyon mini mennyiséget szoktam sóból adni néhány ételhez, késhegynyinek a felét. 🙂 A fűszerek közül, amit eddig használtam: fahéj (almaleveshez, reggeli kásákhoz) és zöldfűszerek (kakukkfű, bazsalikom, petrezselyem, kapor, rozmaring).
Bolti bébiételek
Ahogy korábban említettem, tartok itthon vészhelyzet esetére bio bébiételeket (sütőtök almával, alma, körte, körte csipkebogyóval, répa, őszibarack), arra az esetre, ha minden összejön és nincs időm főzni vagy valami, amit főztem és nem ízlik Ádinak (mostanában nem történik ilyen), akkor legyen helyette gyors alternatíva. Jól olvassátok el mindig az összetevőket, hogy ne legyen benne cukor!
Tárolás
Én többnyire egy napra vagy két napra főzök egy ételt Ádinak. Hűtőben tárolom maximum két napig, de mielőtt odaadnám neki az előző napos ételt, mindig megkóstolom, hogy jó-e még! Természetesen le is lehet fagyasztani például jégkockatartókba téve, de mivel nekem nagyon kicsi a mélyhűtő fakkom, ezért mindig frissen főzök ebédet és nem fagyasztok le megmaradt adagokat.
*****
És akkor jöjjenek a receptek… Ádi eléggé haspók mostanában, szóval a mennyiségek az ő adagját tükrözik. Lehet, hogy más babának ez több étkezésre elég, de az is elég, hogy kevesebbre, mert még nagyobb haspók, mint Ádi! 🙂
Spenótpüré
Hozzávalók:
– 1 nagy marék spenót
– kevés víz
– 2-3 evőkanál mandula- vagy rizstej
– ha már fűszerezünk, akkor csipet só és 1 gerezd fokhagyma, felaprítva
Egy lábasban pároljuk össze a spenótot a fokhagymával és a vízzel. Sózzuk. Adjuk hozzá a mandulatejet és pürésítsük simára. Ezt adhatjuk magában vagy tésztával, kölessel, barnarizzsel tálalva.
Almás baba palacsinta
Hozzávalók kb. 5 darabhoz:
– 3 evőkanál frissen reszelt almapüré
– 2 evőkanál rizstej
– 5 evőkanál zabliszt
– 1 teáskanál kókuszzsír
Egy tálban keverjük össze az almapürét a rizstejjel. Adjuk hozzá a lisztet. Sűrű „tésztát” kell kapnunk. Egy teflonserpenyőt hevítsünk fel, olvasszuk fel a kókuszzsírt és kanalazzunk (evőkanálnyi) adagokat a tésztából a serpenyőbe. Kanállal lapítsuk kerek formára és süssük, amíg megbarnul és könnyen átfordítható lesz. Süssük a másik oldalukon is néhány percig a palacsintákat.
Zöldborsó krémleves
Hozzávalók:
– 1 bögre zöldborsó
– 1/4 darab vöröshagyma, felaprítva
– 1 gerezd fokhagyma, felaprítva
– csipet só
– víz
– mandulatej vagy rizstej
– 2 teáskanál extra szűz olívaolaj
– kevés kakukkfű (opcionális)
– 1/2 marék spenót (opcionális)
Egy lábasban hevítsük fel az olívaolajat és pároljuk meg a vöröshagymát és fokhagymát néhány perc alatt. Adjuk hozzá a zöldborsót, öntsük fel annyi vízzel, amennyi éppen ellepi. Sózzuk és főzzük a borsót puhára. Ha elkészült pürésítsük simára és hígítsuk egy kevés mandula- vagy rizstejjel. Én úgy szeretem, ha elég sűrű, mert így könnyebb Ádi szájába kanalazni. Néhányszor adtam már hozzá friss spenótot, amit a főzés végén adtam hozzá, majd ezzel együtt pürésítettem. Többnyire adok hozzá valamilyen főtt gabonát.
Baba tökfőzelék
Hozzávalók:
– 2 felnőtt marék gyalult tök
– 1/4 vöröshagyma (kis fej), felaprítva
– kevés kapor
– rizs- vagy mandulatej
Tegyük egy kis lábasba a gyalult tököt. Ha friss, adhatunk hozzá egy minimális vizet, ha fagyasztott, nem szükséges, mert sok vizet fog engedni. Adjuk hozzá a vöröshagymát, kaprot és főzzük a zöldségeket puhára. A leve nélkül pürésítsük simára, adjunk hozzá egy kevés rizstejet, jól keverjük össze és tálalhatjuk.
Rizs- vagy zabpehely kása
Hozzávalók 1 adaghoz:
– 3 evőkanál rizs- vagy zabpehely
– 1 alma vagy körte, meghámozva, lereszelve
– mandula- vagy rizstej
– 1 teáskanál mandulavaj (opcionális)
– csipet fahéj
Tegyük a lábasba a rizspelyhet annyi rizstejjel, amennyi ellepi. Ha főzés során nagyon besűrűsödik, akkor adjunk még hozzá egy kevés tejet. Mielőtt elzárjuk a gázt adjuk hozzá a fahéjat és a mandulavajat. Tálaláskor keverjük hozzá a reszelt almát vagy körtét.
Tönkölykása
Hozzávalók 1 adaghoz:
– 3 evőkanál tönkölydara
– 1 alma vagy körte, meghámozva, lelreszelve
– mandula- vagy rizstej
– csipet fahéj
Tegyük egy lábasba a tönkölydarát a mandulatejjel és fahéjjal. Főzzük sűrű kása állagúra. Tálaláskor keverjük hozzá a reszelt almát vagy körtét.
Almaleves (vagy almaszósz, amit „kenyérre kenni nem lehet” 🙂 )
Hozzávalók 2-3 adaghoz:
– 2 közepes alma, meghámozva, kicsumázva, apró kockákra felvágva
– 100 ml víz
– kb. 200-300 ml rizs- vagy mandulatej
– 1 evőkanál tápióka keményítő
– csipet fahéj
– 1/2 evőkanál frissen facsart citromlé
Ezt a levest soha nem tudom egyforma állagúra főzni, hol sűrűbb, hol pedig hígabb (majd ti is kitapasztaljátok). Tegyük fel a vizet egy lábasban forrni. Közben a felkockázott almát szórjuk meg fahéjjal és locsoljuk meg a citromlével, keverjük össze és adjuk a vízhez. Vegyük takarékra a lángot és fedő alatt pároljuk az almát puhára. Öntsük hozzá a rizstejet és főzzük tovább. A tápióka keményítőt keverjük simára egy kevés rizstejjel és adjuk a leveshez. Hagyjuk egy kicsit besűrűsödni és tálaljuk (én főtt kölest vagy barnarizst szoktam mellé adni).
Baba gesztenyepüré
Hozzávalók:
– 3-4 marék gesztenye, bevagdosva
– rizstej
A jól megmosott gesztenyét vagdossuk be és tegyük fel egy lábas vízben főni. Kb. 30-40 perc kell neki. Ekkor szűrjük le, hagyjuk kihűlni és hámozzuk meg a gesztenyéket. Tegyük robotgépbe, öntsünk hozzá egy kevés rizstejet és pürésítsük. Kiváló kásákhoz vagy csak magában reggelire vagy uzsonnára. Ha nem kapunk friss gesztenyét, készítsük el fagyasztott cukormentes gesztenyepüréből.
*****
A bejegyzést nem támogatta egyik cég sem! A linkeket azért szúrtam be, mert a termékeket nagyon jónak tartom és úgy gondolom érdemes másoknak is kipróbálniuk.
Táplálj helyesen, édesanyám! (1. rész)
Kedves Zizi!
Nagyon jó ez a kis bejegyzés! Fogok is lopni ötleteket, mert sajnos mostanában túl sokszor könyörgik ki s gyerekek a péksüteményt és az édességet. Egyszerűbb így jönni-menni a városban, hogy nem kell külön még ételt is csomagolni, csak beugrunk venni valamit, ha nagyon megéheztek a sok rohangálásban, de azt sem akarom, hogy megszokják, mert a lekváros bukta és a kakaós csiga elég addiktív tud lenni! Nekem is. ;)Ez a palacsinta jó alternatíva!
Az lepett meg, hogy ilyen későn adtál glutént Ádinak. Úgy tudom, hogy orvosi ajánlás, hogy a babák 4-7 hónapos koruk között találkozzanak gluténnal. Nálunk legalább is a lelkemre kötötték (ez elvileg csökkentheti a gluténérzékenység kialakulását az arra hajlamosaknál).
Várom a további babás cikkeket! 🙂
Anna legfrissebb bejegyzése: Megengedhetjük magunknak…
Az én haspókocskám főzelékszerű sűrűségűre főzött leveseibe a megfelelő korban rengeteg zellerlevelet vagy lestyánt vagy zöldpetrezselymet tettem, kiválóan pótolja a sózást, és nagyon finom aromát ad, a bennük levő vitaminokról nem is beszélve. A legényke nagyon szerette 🙂 Olyannyira, hogy később alig akar rászokni az enyhén sózott és szerintünk ízletesebb ételekre.
Nagyon drága a kis Ádi a duckó kis kezével!
Köszi Anna a tippet. Noha használok zöldfűszereket, de megerősítettél, hogy növelnem kell a mennyiségüket! 🙂
Már vártam én is ezt a második bejegyzést 🙂
Hannusom most lesz 8 hónapos és én is hasonlóan haladok vele, bár ő már glutént 1-2 hete kapott. (Mi még édesburgonyát is eszünk, mert az itt nálunk mindenhol kapható és nagyon szeretjük.) A zablisztes palacsinta nagyon tetszik!
Erika legfrissebb bejegyzése: Vidám Húsvétot kívánunk!
Kedves Zita!
Szuper bejegyzés, köszönjük:) Az én kislányom most lesz 10 hónapos és elég sok minden hasonlóan ment, mint nálatok. Én idáig csak püréket, kásákat adtam neki, nem volt még egész sárgarépa, kifli, stb. a kezében – ahogy a védőnő mondta -, de azt hiszem, ezzel a palacsintával fogunk indítani:) Egy kérdésem lenne: a kisfiad hányszor eszik egy nap? Nálunk ébredéskor egy szopi, 10-kor gyümölcs, 13:00-kor szopi+főzelék, majd még délután meg este elalvás előtt szopizik, a kettő között meg egy valamilyen pép. Gondolkodom, hogy, ha már nem fog szopizni, akkor 5 helyett 4 fő étkezés legyen (reggeli, korai ebéd, uzsonnna, vacsi), de nem tudom jó ötlet e. Ha van időd, érdekelne a véleményed:) Köszönöm előre is és legyen szép napotok:) Eszter
Szia Eszter!
Ádi négyszer eszik szilárdat egy nap. Ébredés utáni cicizés után reggeli, régen csak gyümölcs volt, most már nagy az étvágya, ezért kap kását is a gyümölcs mellé. Utána jön az ebéd, majd az uzsonna és a vacsora, amit cicizéssel zárunk. Szoptatás most már csak reggel és este van, meg alkalmanként éjszaka. Remélem tudtam segíteni! Hajrá!
Köszönöm a gyors választ:)
Bár mi már kinőttünk a pürékorszakból, de nem tudtam megállni, hogy megcsináljam a babapalacsintát. Alig győztem sütni, Ádi (21 hós) csak úgy tömte befelé, és folyton jött, hogy „mégegysz” „mégegysz”. 🙂 Köszi a receptet!
Örülök, hogy így ízlett Ádinak a palacsinta! 🙂
Szia,
egy gyors kérdés. Hol veszed ezeket a szuper fa/bambusz (?) tálakat, evőeszközöket?
köszi szépen.
Szia! Külföldről rendeltem a shak-shuka.com oldalról, de láttam azóta a mamamibolt.hu oldalon is a bambusz tálkát és evőeszközöket!
Úgy emlékszem hogy az extra szűz olívaolajat nem szabad melegíteni, az salátára való, hidegen. A kókuszolaj jó ötlet, én eleve azzal főzök itthon mindenkinek. 🙂
Igen, én is kókuszolajjal főzök. Extra szűz oliva jobb nyersen, de néha nagyon jó ízt ad egy-egy ételnek, még ha hevítve is van! 🙂