Noha a farsangi időszak már véget ért (farsang vízkereszttől, január 6-tól hamvazószerdáig, idén február 10-ig tartott), azért gondolom fánkot még szívesen sütünk és eszünk februárban. A farsangi fánk európai elterjedésének két története van… az egyik a francia beignets sütemény körül alakult ki és Marie Antoinette nevéhez fűződik. Egy másik forrás szerint pedig a fánk bécsi eredetű (részletesen itt olvashatjátok el a történeteket).
Hetek óta rágtam anyukám fülét, hogy süssünk vegán fánkot. Ő azt mondta, hogy ha nem teszünk bele tojást, akkor „bodag” lesz. És, hogy mit jelent a bodag? Van olyan, aki nem ismeri? Szegeden és környékén a bodag alatt azt a kelt tésztát értik, amelyik nem lesz légies, lágy, könnyed, hanem összeállt és nehéz lesz a ki/megsült tészta. Azért én erősködtem, hogy már pedig kipróbáljuk a vegán fánkot, lesz, ami lesz. És láss csodát, tojás nélkül is könnyed lett és szalagos, szépen megemelkedett a fánk sütés közben és anya is elismerően nyelte a falatokat. 🙂
A munka érdemi részét anyukám és Ádi csinálta. Ők állították össze a tésztát, kelesztették, nyújtották, szaggatták és sütötték. Én meg közben szoptattam, büfiztettem és vártam, hogy megkóstolhassam az isteni fánkokat. A recept a Napfényes Élet Alapítvány Sütemények c. könyvéből van, amelyen néhány dolgot változtattunk, vagyis anyukám csak részben követte (ő már elég jó fánk sütési rutinnal rendelkezik).
Vegagyerek fánkot szaggaszt…
Vegagyerek mini fánkjai… 🙂
Farsangi fánk (vegán)
Hozzávalók:
– 500 g tönköly fehérliszt, átszitálva
– 1 csomag (9 g) élesztő (szárított)
– 50 g jó minőségű margarin
– 30 g nádcukor
– 300 ml zabtej
– csipetnyi só
– napraforgó olaj a sütéshez
A hozzávalókat az elkezdés előtt tartsuk szobahőmérsékleten, langyos helyen.
Az élesztőt futtassuk fel a langyos zabtejben a nádcukorral. Egy tálba szitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a felfuttatott élesztőt, a felolvasztott margarint és a sót. Összedolgozzuk és lágy kalácstészta sűrűségű tésztát kell kapnunk, amit fakanállal vagy robotgéppel 10-15 percig dagasztunk, majd letakarjuk és langyos helyen kb. másfélszeresére kelesztjük (kb. 40-50 perc).
A megkelt tésztát kilisztezett deszkára borítjuk és kb. 1-1,5 cm vastagságúra kinyújtjuk. Kiszaggatjuk a fánkokat (fánkszaggatóval vagy pohárral) és a deszkán letakarva még fél óráig kelesztjük. Mielőtt a forró, bő olajba beletesszük a hüvelykujjunkkal nyomjunk egy kis lyukat a tészták közepébe. Sütéskor ügyeljünk az olaj hőmérsékletére. Ha túl forró, akkor hirtelen sülnek meg a fánkok és a belsejük nyers marad.
A mélyedésekbe lekvárt teszünk és még melegen tálaljuk.
Nekem a (kókuszos?)kalács járt igy, hogy nagyon tömör lett. Nem tudom, mitől… Lehet,h a dagasztást kellene még jobban csinálni, anyukádnak ebben tuti jobb rutinja van 😉
Judyt legfrissebb bejegyzése: Petra és családja
A kelt tésztákkal nekem is meggyűlik a bajom néha, nem mindig sikerül! A sok éves tapasztalat biztosan számít! 🙂
Szia Zizi! Most sütöttem meg életem első fánkjàt és arra jutottam, hogy máskor is ezt a receptet fogom hasznàlni, mert iszonyú finom, légiesen könnyű fánkocskákat sikerült készíteni. Köszönöm szépen! Nagyon szeretem az írásaidat.
Köszönöm a visszajelzésedet, Mariann!
Annyira finom lett, imádom, és köszönöm! 🙂
Köszönöm a visszajelzésedet, Barbara!
Szia Zizi!
Szeretném megkérdezni, hogy a margarin helyett mennyi kókuszolajat használjak szerinted? Ugyanannyira gondoltam, de inkább megkérdezlek téged, mivel tapasztaltabb vagy nálam sütésben. 🙂
Köszönöm 🙂
Szia Diána!
Én mindenképpen kevesebbel indítanék először és puha, szobahőmérsékletű állapotban mérd le a kókuszolajat. Nem tudok pontos grammot írni, mert nem próbáltam kókuszolajjal, ezért írom, hogy kevesebbel kezdj és utána adj hozzá többet, ha még szükséges.
Zita
Szia Zizi!
A fánkot rizstejjel is lehet készíteni?.Ha egy kis rumot és vaníliaaromát is teszek bele?
Köszönöm
Szia Katalin!
Természetesen bármilyen növényi tejjel működik a recept. Ízesítsd ahogyan szeretnéd, rum és vanília is mehet bele!
Szép napot,
Zita
Szia!
A tönkölyliszt helyett jó a sima liszt is?
Köszönöm a választ,
Petra
Csendes Petra legfrissebb bejegyzése: Medvehagyma pesto (laktózmentes, gluténmentes, vegán)
Szia Petra!
Igen, természetesen simalisztet is használhatsz.
Üdvözlettel,
Zita