A social medianak hála egyre több olyan tizen-huszonéves fiatallal találkozom, akik tudatosak, figyelnek a környezetvédelemre és vegánok lettek. Ők nem egy trendre ülnek fel, hanem tényleg komolyan gondolják ezt az egészet. Ilyen fiatalon megváltoztatják az életüket, a social median keresztül megosztják tapasztalataikat, bátorítják a hasonló korú fiatalokat, akik érzik, hogy változtatni szeretnének, de nem tudják, hogy induljanak el. Mi a titkuk? Hogyan lesznek olyan lenyűgözően természetesek? Ezt szeretném nektek bemutatni ezzel a sorzattal. Fogadjátok szeretettel hetedik interjú alanyomat, Kerekes Krisztinát! 🙂
Kriszti már az Y generáció tagja, viszont az interjút tizen-huszonéves fiatalokkal készítem, így ő is benne van ebben a huszonéves kategóriában. Az interjú alanyaim többsége Z generációs, ezért lett a sorozat címe Z generációs vegánok. A néhány Y generációs fiatalnak nem akartam egy külön sorozatot készíteni, így ők is bekerültek ebbe a csoportba! 🙂
Bemutatnád magad röviden?
Sziasztok! Kriszti vagyok, 29 éves és közel egy éve vagyok vegán.
Hogyan fogadta a környezeted (szülők, nagyszülők, barátok, osztálytársak), amikor bejelentetted, hogy vegán leszel/lettél?
Szerencsere nálam nem volt olyan “vészes a helyzet”. Anyukámék vegánok, húgomék vegetárianusok. Úgyhogy ők támogattak és örültek nagyon a döntesemnek. Apuéknál már egy kicsit nehezebben ment a dolog. Apukám állította, hogy meg fogok halni a sok mű kajától. Idő kellett neki mire elfogadta. A mai napig szokott csipkelődni, de elfogadta. Jobban mondva inkább beletörődött. A barátok és kollégák meg szerencsére mellettem vannak. Természetesen vannak olyanok, akik nem értik meg, hogy miért csinálom ezt. Ők csak azt látják, hogy “Oh te nem ehetsz ezt sem, azt sem!”, közben pedig nem azon múlik, hogy ehetek-e valamit, hanem azon, hogy akarok-e. Viszont érdekes, hogy vannak olyanok is, akik folyton azt mondtak, hogy nem bírnának a steak-jük nélkül élni… és mégis egy kisebb fajta “veszekedés” után, amikor elmondtam az én álláspontomat, a leányzó utána nézett, hogy tényleg igazat mondok-e és hogy hogyan kerül az asztalra az a szelet hús. Majd két nap múlva boldogan mesélte, hogy hisz nekem és támogat a döntésemben. Most már látja és nem akar ebben részt venni. Azóta vegetáriánus. Ez megtörtént egy másik kollégámmal is pár hétre rá. Párom szintén (aki azt mondta,hogy nem tudna vegetáriánus vagy vegán lenni) a legtöbbször vegánkent eszik velem vagy vegetáriánusként. Úgyhogy én azt gondolom, hogy egész jól fogadjak a környezetben a dolgokat! 🙂 Legalábbis a végkifejlet mindenképpen pozitív irányú.
Mi volt a motivációd a váltásra?
Természetesen az állatok védelme.
A váltás egyik napról a másikra történt vagy szakaszokban (pl. először vegetáriánus lettél és utána vegán)?
Én egyik napról a másikra hagytam abba a tej ivást és a tojás evést a húsevés mellett. Nem néztem meg semmilyen filmet róla. Egyszerűen tudtam, hogy én ebben nem akarok részt venni. Egy évet vegetáriánus voltam, majd körülbelül a 10. hónap körül elkezdtem azon gondolkodni, hogy “mi értelme van annak,ha nem iszok tejet, de sajtot mégis eszek”? Amikor sajtot ettem rosszul éreztem magam. Sajnáltam őket, hogy kihasználom az állatokat megint. Úgyhogy januárban végül úgy döntöttem, hogy ennyi… nem támogatok semmit innentől kezdve, ami az állatok bántása, megölése, kínzása vagy akár kizsákmányolása mellett szól.
A vegán étrend egyfajta tudatosságot is hoz az embernek. Te mire figyelsz oda az egészségedet illetően a vegán étrend miatt (pl. szedsz-e vitamint, több vizet iszol, sportolsz, stb.)?
Azt eszem és iszom, amit a szervezetem megkíván. Edzeni jártam le, de most sajnos a munkám miatt erre nincs időm. Egyedül B12 vitamint szedek. Régebben nem voltam az a gyümölcsös fajta, most meg azért általában van itthon legalább 2-3 fajta, ami nálam nagy szó. Úgyhogy megpróbálok kicsit egészségesebben élni.
Hogyan érzed magad vegánként (egészségügyi, lelki szempontból)?
Nagyszerűen, egészséges és boldog vagyok. Miután áttértem erre az életmódra körülbelül a 3. hónap fele, éreztem magamon, hogy olyan érzésem volt mintha megtisztultam volna. Az a rengeteg méreganyag, amit a szervezetembe bevittem a tejtermekekkel és a különböző állati eredetű dolgokkal végre kiment belőlem. A hajam és a bőrőm sokkal egészségesebb lett. És “belül” is sokkal jobban éreztem magam, egészségesebbnek.Nem beszélve arról a tudatról, hogy napi szinten mennyi állatot menhetek meg. Nekem ez többet ér mindennél.
Okozott-e problémát valaha a vegán étrend, életmód (pl. nem lehet vegán ételt kapni a suliban, egyetemen, az állandóan kíváncsiskodók kérdéseinek a megválaszolása, stb.)?
Bárhol tudsz enni vegánként. Annyira gyorsan fejlődik ez az egész, hogy szerintem akárhová megy az ember mindenhol van vegán lehetőség. Ha meg véletlenül nincs… egy kis sült krumpli igazán mennyei lakoma lehet, ha nagyon éhes az ember.
Melyik az az étel, ami olyan “guilty pleasure” féle, vagyis nem túl egészséges (még vegán formában sem), de mégsem tudsz neki alkalmanként ellenállni?
Majdnem minden junkfood részemről jöhet. Pizza, hamburger, gyros…Szeretek enni az egyszer biztos. És azért, mert vegán az ember, ezektől nem kell megfosztania magát. Vegánnak lenni nem azt jelenti, hogy füvet és répát rágcsálunk egész nap.
Melyik a kedvenc vegán ételed?
Őszintén… kedvencem nincs. Szeretek majdnem mindent, ami vegán. Főzelékek, junk food,”rakott” dolgok, raguk. Én könnyű eset vagyok, jöhet bármi.
Mit üzensz azoknak a fiataloknak, akik szeretnének áttérni a vegán étrendre, de még nem tették meg ezt a lépést? Valamint azoknak a szülőknek, akik aggódnak a vegán étrendre áttért gyermekükért?
Ha gondolkodtok a vegánságon, az szuper dolog. Olyan sokan vagyunk már, és örülünk neki, hogy ti is a részesei akartok lenni ennek a tábornak. Nem kell sietni vele, ne stresszeljek miatta. A szervezetetek úgyis érezni fogja, hogy mikor akar leállni a különböző állati eredetű dolgokkal. Nagyon sok videó van fent YouTube-on, hogy melyik ételt hogyan tudod veganizálni. Nézzetek és olvassatok utána. Kísérletezzetek, és ha meglesz az “igazi” ok, hogy vegánok legyetek, akkor hamar menni fog. Akkor már nem fogtok arra gondolni, hogy mennyire hiányzik a sajtos pizza, hiszen tudjátok, hogy nem kell lemondani róla, mert mindent lehet vegánkent is enni ugyanúgy. És meg csak bántani sem kellett érte senkit.
Krisztit megtaláljátok:
Instagram: @vegan_kriszti
Facebook: Vegan_Kriszti
Youtube: @Vegan_Kriszti
Kedves Zizi!
Nagyon klassz ez a cikksorozat, szinte mindegyik interjúalanyodat követem a közösségi médiában, viszont így még többet megtudhatunk róluk, a te szemszögedből is.
Egy dolog viszont zavar, szerintem érdemes lenne tisztázni, hogy ki is az a Z generáció. A tizenévesek Z, a többiek viszont Y generációnak számítanak hivatalosan. Mivel a szociológiában is másként kezelik őket, talán nem biztos, hogy jó ötlet ezt összemosni. Az Y generációba az 1980 és 1999 között, a Z generációba pedig a 2000 után születetteket sorolják.
Nyilván a lényegen nem változtat, mert a hangsúly azon van, hogy a fiatalok nyitottak, csak gondoltam szólok 🙂
Várom a további interjúkat!
Kedves Gabi!
Köszönöm a kommentedet.
Igen, utána olvastam a különböző generációk tól-ig határának. Több forrás különböző határokat ír egyébként, tehát 100%-os megbízhatóságú dátumot nem találtam a különböző generációk meghatározására. A sorozatban szereplők közül néhányan már az Y generáció tagjai, viszont az interjút tizen-huszonéves fiatalokkal készítem, így ők is benne vannak ebben a huszonéves kategóriában. Az interjú alanyaim többsége Z generációs, ezért lett a sorozat címe Z generációs vegánok. A néhány Y generációs fiatalnak nem akartam egy külön sorozatot készíteni, így ők is bekerültek ebbe a csoportba! 🙂 Így ebben az esetben a Z generációs vegánok egyben marketing cím is! 🙂 Nem is szeretném összemosni a két generációt, de jelen esetben a vegánság köti össze ezt a kis csapatot, bármelyik generációnak is a tagjai!